Vánočka/mazanec

10.09.2022

Kdo více peče, ví, že na vánočku i na bochánek (aneb jak se někde říká mazanec) je stejné těsto. Já jsem vyzkoušela, jak je mým dobrým zvykem, spoustu receptů, ale došla jsem k tomu, že nejlepší je recept od babičky. Existuje ovšem drobný trik (prozradím níže), pomocí nějž ze stejných ingrediencí bude poněkud jiný (především konzistenčně) výsledek. Důležitá u těsta na vánočku je hustota těsta, možná spíš až tuhost. Klidně vynechte jednu návštěvu fitka a poperte se místo činek s vánočkou, stojí to za to (vánočka z řídkého nebo málo umíchaného těsta nebude držet, spadne.

Ingredience (těsto vyjde na dvě vánočky):

1 kg polohr. mouky
250 g másla (můžete dát i Heru, ale jednou v roce na Vánoce by se možná i hodilo zůstat u klasiky a dát máslo)
250 g cukru (krupice)
4-5 žloutků
100 g kvasnic (myslím, že se nic nestane, když dáte dvě kostky, tj. celkem 84 g)
cca čtvrt litru mléka
lžička soli
citronová kůra
vanilka
rozinky
vejce na pomazání
mandle na posypání

Postup:

Jako u každého kynutého těsta ohřejeme mléko na tělovou teplotu, rozdrobíme do něj kvasnice, posypeme lžící cukru, zamícháme a necháme na teplém místě chvíli stát, než kvasnice nabydou. Mezitím si buď dáme rozpustit máslo (co vím, tak to dělá většina kuchařek), nebo jej nakrájíme na drobné kousky a vyšleháme do pěny (do té potom přišleháme cukr a žloutky, díky tomu bude vánočka pevnější a bude mít velmi jemnou strukturu), poté smícháme s osolenou moukou a kváskem. Kdo jen rozpouštěl máslo, přidá ho až na poslední chvíli k mouce s cukrem, žloutky a solí, jako poslední přilejeme kvásek. Těsto pečlivě vypracujeme, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout.

Těsto na vánočku je těžké, takže kyne klidně dvě hodiny, poté ho zpracujeme a pleteme vánočku (já pletu spodek ze čtyř pramenů, potom roztáhnu hodně do šířky, rozplácnu, co to jde, na to dám cop ze tří pramenů, opět připlácnu a přidám spirálu ze dvou pramenů, kterou na obou koncích podhrnu pod vánočku, také připlácnu, aby byla co nejstabilnější). Pomažeme rozšlehaným vajíčkem, posypeme mandlemi a dáme znovu kynout. Vánočku byste sice už v této fázi mohli strčit do trouby, ale je lepší ji ještě alespoň půl hodiny nechat v teple kynout. Nakonec ještě jednou přetřeme vajíčkem a zpevníme špejlemi, pečeme ve vyhřáté troubě na 180-200°C, po asi deseti minutách shora přikryjeme alobalem, aby se vánočka neopálila, případně můžeme ztlumit. Pečeme minimálně hodinu, zda je vánočka hotová zjistíme kontrolou špejlí.